PRZELEW/CESJA
Przeniesienie wierzytelności z majątku pierwotnego wierzyciela do majątku osoby trzeciej na podstawie umowy zawartej między tymi Stronami. Jest to umowa uregulowana w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, w szczególności przez jej art. 509-517.
WIERZYTELNOŚĆ
Uprawnienie do żądania spełnienia świadczenia z określonego stosunku zobowiązaniowego (może on wynikać z umowy, np. kredytu, pożyczki czy ugody) przysługujące wierzycielowi wobec dłużnika.
WIERZYCIEL
Osoba, która może żądać spełnienia świadczenia od innej osoby (zobowiązanego, dłużnika), z którą łączy ją stosunek zobowiązaniowy.
ZOBOWIĄZANY
Osoba, która ma obowiązek świadczenia na rzecz innej osoby (wierzyciela), z którą łączy ją stosunek zobowiązaniowy.
WINDYKACJA
Windykacja to legalne dochodzenie roszczeń za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych.
Biuro Informacji Gospodarczej (BIG)
Komercyjna instytucja prowadząca rejestr, w którym gromadzone są dane o niespłaconych zobowiązaniach i o dłużnikach. Informacje do BIG mogą przekazywać m.in. przedsiębiorcy, którzy mają zawartą z biurem stosowną umowę.
Fundusze inwestycyjne z Grupy Kapitałowej BEST S.A. zawarły takie umowy z: Biurem Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. i z Krajowym Rejestrem Długów Biurem Informacji Gospodarczej S.A.
Działalność biur informacji gospodarczych, zasady udostępniania informacji gospodarczych dotyczących wiarygodności płatniczej, ujawniania, przechowywania, aktualizacji i usuwania informacji gospodarczych reguluje ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych; nowelizacja ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych – dokonana ustawą z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu dochodzenia wierzytelności (Dz. U. 2017, Poz. 933) oraz nowelizacja ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych – dokonana ustawą z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu dochodzenia wierzytelności (Dz. U. 2017, Poz. 933)
Kiedy informacja o niespłaconej wierzytelności przez konsumenta może być przekazana do BIG:
zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym, w szczególności z tytułu umowy o kredyt konsumencki oraz umowę abonamentową,
zobowiązanie wynosi minimum 200 zł,
zobowiązanie jest wymagalne od co najmniej 30 dni,
upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi do rąk własnych, na adres do doręczeń wskazany przez dłużnika, a jeżeli nie wskazał takiego adresu – na adres miejsca zamieszkania albo na adres do doręczeń elektronicznych wpisany do bazy adresów elektronicznych, wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura,
nie upłynęło 6 lat od dnia wymagalności zobowiązania, a w przypadku roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczeń stwierdzonych ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd nie upłynęło 6 lat od dnia stwierdzenia roszczenia.
Biuro Informacji Kredytowej (BIK)
Przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich i prywatne banki, którego zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz od niedawna również pozabankowych firm pożyczkowych.
Biuro Informacji Kredytowej S.A. działa na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (art. 105 ust. 4-7).
KREDYTOBIORCA
Podmiot prawa (np. osoba fizyczna, osoba prawna), która zawarła umowę z kredytodawcą. Zaciągając kredyt, został nawiązany stosunek zobowiązaniowy. Kredytobiorca w szczególności zobowiązał się do spłaty kredytu na określonych warunkach – brak ich spełnienia może skutkować podjęciem działań windykacyjnych przez wierzyciela.
Gdy kredyt zaciągnęła więcej, niż jedna osoba, są one współkredytobiorcami. Z reguły, odpowiadają oni solidarnie za spłatę całości zobowiązania.
PORĘCZYCIEL
Osoba, która na podstawie umowy zobowiązuje się spłacić zobowiązanie innej osoby, jeżeli osoba, za którą poręczał nie wywiązała się z obowiązku spłaty zobowiązania. Zasadniczo, poręczyciel odpowiada solidarnie z dłużnikiem.
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje poręczeń:
poręczenie cywilne (regulują je art. 876-887 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny)
poręczenie wekslowe (regulują je m.in. art. 30-32, 45-47 i 103 ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe).
ZOBOWIĄZANY DO SPŁATY NA PODSTAWIE WYROKU KARNEGO W przypadkach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego, sąd może zobowiązać sprawcę przestępstwa do wynagrodzenia w całości lub w części wyrządzonej pokrzywdzonemu przestępstwem szkody. Przykładowo, gdy doszło do tzw. wyłudzenia kredytu, pokrzywdzonym może być również kredytodawca lub podmiot, który nabył wierzytelność kredytową.
PRZYSTĘPUJĄCY DO DŁUGU
Osoba, która dobrowolnie przystąpiła do spłaty zadłużenia. Od momentu zawarcia umowy o przystąpieniu do długu, zasadniczo staje się solidarnie odpowiedzialna za spłatę wraz z dłużnikiem. Przystąpienie osoby trzeciej do spłaty zadłużenia nie zwalnia dłużnika z obowiązku spłaty.
SPADKOBIERCA POTENCJALNY
Osoba wchodząca w rachubę jako spadkobierca testamentowy lub ustawowy po zmarłym dłużniku, w stosunku, do której wierzyciel nie posiada potwierdzonej urzędowo informacji o nabyciu spadku, a jedynie informacje o prawdopodobieństwie nabycia spadku lub posiadaniu uprawnień do jego nabycia (akt zgonu, ustalenia telefoniczne, windykacja terenowa, dokumentacja wierzytelności).
SPADKOBIERCA POTWIERDZONY
Osoba w stosunku, do której wierzyciel posiada informację o nabyciu spadku po zmarłym dłużniku, potwierdzoną urzędowo (akt notarialny, dokumenty z sądu) lub uzyskaną od tej osoby.
PEŁNOMOCNIK
Osoba trzecia upoważniona przez Klienta, do składania lub odbierania oświadczeń w imieniu Klienta (np. do zawarcia ugody) lub do uzyskiwania informacji związanych z zadłużeniem Klienta obsługiwanym przez BEST S.A. Szczegółowy zakres, w jakim może działać pełnomocnik wynika z treści pełnomocnictwa udzielonego mu przez Klienta. Pełnomocnik nie jest osobą zobowiązaną do spłaty, chyba że ma taki obowiązek z innej podstawy prawnej (np. jako współdłużnik lub poręczyciel).